Återtillverkning är en av de cirkulära affärsmodeller som växer snabbast. När
använda produkter återställs till nyskick kan företag både spara resurser och skapa nya värden. Inom Innovationsboost utforskar studenter från Högskolan i Skövde nu hur återtillverkning fungerar i praktiken tillsammans med företag och innovationsmiljön på ASSAR.
Kan vi göra något mer tillsammans? Det var frågan som Anna Syberfeldt, proprefekt och professor i produktionsteknik vid Högskolan i Skövde, ställde till Victoria Korth som ansvarar för Cirkulära labbet på ASSAR.
I mötet mellan akademi och innovationsmiljö växte en idé fram.
Att låta studenter arbeta med återtillverkning som ett verkligt case och samtidigt skapa något som kan hjälpa fler företag att förstå möjligheterna.
– För studenterna handlar det om att förstå helheten. När de möter företaget, produkten och processen kan de tydligare se vad projektet egentligen handlar om och vilka problem de ska lösa, säger Martin, forskare och handledare på Högskolan i Skövde
Samverkan som driver utveckling
Innovationsboost är ett samverkansprojekt där IDC, Högskolan i Skövde och Science Park Skövde arbetar tillsammans för att stärka innovationskraften i industrin. ASSAR Industrial Innovation Arena är mötesplatsen där detta händer. Här kopplas företag, forskning och nya idéer samman. När olika perspektiv möts uppstår ofta nya insikter och ibland nya lösningar. I det här fallet bidrar flera aktörer med olika delar för att skapa lärande i flera riktningar:
- Högskolan i Skövde bidrar med forskning, utbildning och studenter.
- Företag delar sina produkter, erfarenheter och verkliga utmaningar.
- ASSAR och Innovationsboost skapar en miljö där idéer kan testas och visualiseras.
– I ASSAR vill vi göra cirkularitet konkret. När studenter, företag och forskning möts kan vi tillsammans visa hur återtillverkning faktiskt fungerar i praktiken, säger Victoria, ansvarig för Cirkulära labbet på ASSAR.
Studenter utforskar återtillverkning i praktiken
Fem masterstudenter från Högskolan i Skövde har fått i uppdrag att visualisera hur återtillverkning kan fungera. För att förstå processen behövde de börja i verkligheten. Ett studiebesök hos Amiga i Vara gav studenterna möjlighet att se hur ett företag arbetar med cirkulära affärsmodeller i praktiken.
Amiga utvecklar lösningar för tillfällig el och arbetsbelysning i byggprojekt. Genom konceptet Amiga Reuse kan produkter tas tillbaka efter användning, servas och användas i nya projekt i stället för att kasseras. Det innebär att produkter som tidigare hade ett kort liv kan användas flera gånger.
– Det är väldigt värdefullt att få se hur företag arbetar i verkligheten. Det ger oss en helt annan förståelse för både produkten och processen, säger en av studenterna i projektgruppen.
När produkten plockas isär uppstår nya insikter
Som en del av projektet började studenterna analysera produkten mer i detalj. Ett första steg var något väldigt konkret: att plocka isär den. När produkten demonteras blir det snabbt tydligt hur den är konstruerad och vilka möjligheter som finns att ge den ett nytt liv. Studenterna börjar med att ställa frågor som:
Vilka komponenter är mest slitna?
Vilka delar kan återanvändas direkt?
Vilka behöver repareras eller uppgraderas?
Hur är produkten konstruerad, går den enkelt att skruva isär, eller sitter delar fast på ett sätt som gör återtillverkning svårare?
Just här blir en viktig insikt tydlig: hur en produkt är designad påverkar möjligheten att återtillverka den. Om komponenter enkelt kan demonteras och bytas ut blir det betydligt lättare att förlänga produktens liv. Plötsligt blir återtillverkning inte längre bara ett begrepp, utan en konkret process att analysera, förstå och utveckla.
– När vi plockar isär produkten ser vi direkt hur den är konstruerad och vilka delar som kan återanvändas. Det gör återtillverkning mycket mer konkret, säger en av studenterna.

En process som förlänger produktens liv
Återtillverkning innebär att använda produkter eller komponenter tas tillbaka och genom industriella metoder återställs till ett skick som motsvarar en ny produkt. Processen kan innehålla flera steg:
- inspektion av produktens skick
- rengöring
- demontering
- reparation eller uppgradering av komponenter
- montering
- slutkontroll och kvalitetssäkring
Resultatet är en produkt som kan användas igen ofta med samma funktion och kvalitet som en nytillverkad produkt. För företag innebär det möjligheter att både minska resursanvändningen och skapa nya affärsvärden.
– För oss handlar det om att ge produkterna ett längre liv. Genom att ta tillbaka, serva och använda dem igen kan vi både minska klimatpåverkan och skapa ett värde för kunden, säger Jonas från Amiga.

När teori möter verklighet
Studenternas arbete kommer nu att visualiseras i ASSAR industrial innovation Arena. Här kan företag och besökare se hur återtillverkning fungerar i praktiken från produkt till process. Syftet är att göra cirkulära affärsmodeller mer begripliga och inspirera fler företag att utforska möjligheterna i sina egna produkter och verksamheter. För ofta börjar utveckling med just det: att se något ur ett nytt perspektiv.
Vad händer om produkten får ett liv till?
Återtillverkning finns redan i flera branscher, från möbler och elektronik till fordonskomponenter och byggprodukter. Men potentialen är fortfarande stor. Allt fler företag börjar ställa frågor som:
- Vad händer med våra produkter efter användning?
- Skulle vissa komponenter kunna återanvändas?
- Kan service, återtag och uppgradering bli en del av affären?
- Är våra produkter designade för att kunna plockas isär?
– Återtillverkning öppnar nya möjligheter för industrin. När företag börjar se sina produkter ur ett livscykelperspektiv kan det skapa helt nya affärer, säger Victoria Korth, ansvarig för ASSAR Circular Labs.
Bilder från studiebesök med fokus på återtillverkning
Kanske börjar nästa idé hos dig
Det här projektet började med en enkel fråga: Kan vi göra något mer tillsammans?
När människor från olika organisationer möts uppstår nya idéer och ibland kan en sådan idé bli startpunkten för nya arbetssätt i industrin. Kanske börjar nästa steg med en fråga i din egen verksamhet: Kan våra produkter få ett liv till?
Ett stort tack till Jonas och PG på Amiga som generöst delade med sig av sina erfarenheter och gav studenterna möjlighet att utforska återtillverkning i en verklig industrimiljö.
_____________________________________________________________________________________
ASSAR Circular Labs drivs inom ramen för projektet Innovationsboost som finansieras av Europeiska Regionala Utvecklingsfonden, Västra Götalandsregionen och Skaraborgs Kommunalförbund. I projektet samverkar Science Park Skövde, Högskolan i Skövde och IDC West Sweden. För innovation och hållbar omställning.






















