Från spill till affär – en cirkulär förflyttning i Industry In West
Publicerat den 1 januari, 2020
En ny affär växte fram ur spillhögen. Det här är en berättelse om mod, material och möjligheter – ett cirkulärt utvecklingsarbete inom Industry In West
En ny tanke föddes hos Vänerfasader
I många tillverkande företag finns en utmaning som känns igen: spillbitar från produktionen blir liggande. De är för små för att användas i ordinarie tillverkning, men för värdefulla för att bara slängas. Att skicka dem till återvinning är en traditionell lösning, men sällan en som känns tillfredsställande.
På Vänerfasader i Lidköping började man ställa en enkel men kraftfull fråga:
Tänk om den där högen av spill inte är ett slöseri – utan en outnyttjad tillgång?
Det blev startskottet för en ny riktning i tankebanorna. En idé började växa fram: att använda spill från aluminiumtillverkningen till något helt nytt. Tankarna landade i ett robust, trallklätt pooltak. Möblerbart, flexibelt och anpassat för nordiska förhållanden. En lösning som också skulle kunna användas på små tomter eller vid säsongsförändringar.
– IDC är en verksamhet som för mig ger en extra kick. Tidsbrist kan vara en faktor som håller oss småföretagare tillbaka. IDC har hjälpt oss att komma förbi hinder och jobba framåt. Det har skapat en trygghet i hur vi strukturerat kan arbeta med cirkularitet och utveckla produkter som är hållbara, både klimatmässigt och lönsamhetsmässigt.
– David, VD
Cirkulär förflyttning och ny affär
Företaget deltog i projektet Industry In West och fick via arbetspaketet Cirkularitet stöd av industriutvecklare från IDC. I samarbetet använder bland annat verktyg som Circular Business Model Canvas (C-BMC), där vi arbetade strukturerat med att analysera nuläge, önskat läge och vilka steg som behövde tas för att komma vidare.
Dialogerna och samarbetet med IDC gav flera avgörande pusselbitar. Genom katalyserande samtal, nulägesanalyser och uppföljning utvecklades en affärsmodell för den nya idén. Företaget fick också stöd i frågor kring tillverkning, teknik (exempelvis 3D-printade detaljer) och hur man kunde bygga ett cirkulärt erbjudande med verklig affärspotential.
Ett nytt bolag tar vid – DuoDeck 
När idén hade förfinats och testats, togs nästa steg: att starta ett nytt bolag med fullt fokus på pooltaket. Det nya företaget fick namnet DuoDeck.
DuoDeck är idag en fristående verksamhet, men grunden till affären lades under Vänerfasaders deltagande i projektet. Lärdomarna från den cirkulära utvecklingsresan och modet att tänka nytt om det som tidigare varit spill, lever kvar i bolagets DNA.
Där det finns tillgång till spillmaterial används det i produktionen. Alla produkter kommer inte kunna tillverkas av restmaterial, men cirkularitet är en självklar del av helhetstänket.
Om Vänerfasader
Vänerfasader är ett väletablerat företag i Lidköping med cirka 25 medarbetare. De tillverkar, monterar och glasar fasader, dörrar, fönster och glastak i aluminium för bygg- och fastighetssektorn. Med stark lokal förankring och ett tydligt hållbarhetsfokus har de byggt upp ett förtroende som leverantör till projekt inom allt från skolor och bostadshus till arenor och flygplatser.
IDC:s roll i projektet har varit att stötta, utmana och strukturera arbetet i rätt riktning – utifrån företagets egna förutsättningar. Genom projektet Industry In West har Vänerfasader fått tillgång till verktyg, kompetens och bollplank i frågor som rört både affärsutveckling och teknik. Det har handlat om att bygga trygghet i förflyttningen, samtidigt som man öppnat upp för nya sätt att tänka kring värdeskapande och materialflöden.
”IDC är en verksamhet som för mig ger en extra kick. Tidsbrist kan vara en faktor som håller oss småföretagare tillbaka. IDC har hjälpt oss att komma förbi hinder och jobba framåt. Det har skapat en trygghet i hur vi strukturerat kan arbeta med cirkularitet och utveckla produkter som är hållbara, både klimatmässigt och lönsamhetsmässigt.”
– David, VD
Vänerfasader är ett inspirerande exempel på hur företag kan gå från intention till handling. De visar vad som blir möjligt när man lyfter blicken, ifrågasätter det invanda och vågar tänka nytt kring det som tidigare setts som överblivet.
Deras arbete visar hur hållbar affärsutveckling kan skapa både klimatnytta och lönsamhet – samtidigt.
Vi hjälper dig ta nästa steg!
Vill du också utveckla din verksamhet i fråga om strategi, kultur och behov? Tveka inte att höra av dig! Vi är medvetna om att varje företag är unikt och att utmaningarna varierar både mellan företag och över tid. Därför arbetar vi tillsammans med varje företag för att anpassa lösningar och utveckla nästa steg som passar den egna verksamheten.
Inom projektet Industry In West finns flera möjligheter att ta nästa steg på din utvecklingsresa så väl inom Resurseffektiv Produktion som våra andra insatsområden Cirkularitet, Energiomställning och Digitalisering. Vi jobbar med mognadstrappor inom varje område där det alltid finns ett nästa steg att ta för just ditt företags utveckling. Kontakta oss så ser vi tillsammans hur vi kan hjälpa er att nå ett mer hållbart företagande.
Aktiviteten arrangeras inom ramen för Industry In West. Ett samverkansprojekt mellan Västsveriges IUC-bolag: IUC Väst, IUC Sjuhärad, Göteborgs Tekniska College, TEK Kompetens och IDC West Sweden. Projektet finansieras av Europeiska Regionala Utvecklingsfonden, Västra Götalandsregionen, Region Halland, Skaraborgs Kommunalförbund och Fyrbodals Kommunalförbund.