Industrin befinner sig i ett läge där flera stora förändringar sker samtidigt. Geopolitiska konflikter, energiomställning, teknikutveckling, kompetensutmaningar och nya krav på beredskap påverkar svenska industriföretag.
För den som driver företag märks det redan i vardagen. Kostnader förändras snabbare än tidigare. Leveranskedjor utmanas. Kunder ställer nya krav. Samtidigt fortsätter utvecklingen inom AI, automation och nya affärsmodeller att förändra spelplanen. Många företag ställer sig därför samma fråga: Vilka beslut behöver vi fatta nu för att vara konkurrenskraftiga om fem år?
På IDC möter vi dagligen företag som försöker navigera i den här verkligheten. Vi ser vilka utmaningar som återkommer, men också vilka företag som lyckas skapa fart i sin utveckling trots osäkerheten. Utöver arbetet tillsammans med industrin deltar IDC:s medarbetare i flera utvecklingsprojekt, forskningssamarbeten och strategiska forum där framtidens förutsättningar för svensk industri diskuteras.
Under det senaste året har frågor om försörjningsberedskap och industrins roll i totalförsvaret fått ett allt större fokus. IDC är bland annat engegerade i intitiativ med Försvarsmakten, FMV, kommuner och näringsliv för att diskutera hur svensk industri kan stärka både sin konkurrenskraft och sin motståndskraft. Som en del av det arbetet har IDC:s vd Leif Pehrsson medverkat som moderator, talare och samtalspartner i flera forum där industrins framtida förutsättningar stått i fokus. I den här artikeln delar han med sig av några av de signaler och insikter som IDC ser just nu och vad de kan innebära för tillverkande företag i Skaraborg.

Leif Pehrsson, IDC.
Konkurrensen är global
Historiskt har svenska industriföretag byggt sin framgång genom att bli skickligare, snabbare och mer effektiva. Man har kortat ledtider, effektiviserat produktionen, förbättrat kvaliteten och skapat starka kundrelationer. Det arbetet är fortfarande avgörande, men idag räcker det inte alltid att vara effektiv. Företag behöver också vara anpassningsbara:
Om en råvara plötsligt blir svår att få tag på.
Om energikostnaderna förändras.
Om en kund ställer nya krav.
Om en ny teknik förändrar marknaden.
Hur snabbt kan verksamheten ställa om?
Det är den typen av frågor vi behöver agera på nu.
– Företag som snabbt kan anpassa sig när förutsättningarna förändras kommer att vara de som klarar sig bäst, säger Leif Pehrsson.
Det handlar inte om att förutse varje förändring utan snarare om att bygga verksamheter som kan hantera förändring när den kommer.
En annan tydlig signal är att den internationella konkurrensen ökar. Företag konkurrerar idag på en global marknad där andra aktörer ofta har helt andra förutsättningar.
– Vi konkurrerar inte bara med företagen bredvid oss. Vi konkurrerar med resten av världen. I Kina ser vi exempelvis företag som levererar produkter med både bättre kvalitét och lägre pris. Vi konkurrerar inte med varandra här i Skaraborg eller Västsverige. Vi behöver fortsätta vara effektiva, använda resurser smartare, ta vara på ny teknik och hitta nya sätt att skapa värde för kunderna, säger Leif.

AI och digitalisering handlar om affären
Företag funderar just nu på hur AI kommer att påverka verksamheten. För vissa känns utvecklingen spännande. För andra känns den överväldigande. Men enligt Leif behöver företag inte börja med tekniken. De behöver börja med verksamheten.
- Var förlorar vi tid?
- Var uppstår störningar?
- Vilka beslut fattas idag på magkänsla trots att data finns?
- Vilka processer skulle kunna fungera bättre?
När svaren på dessa frågor blir tydliga blir det också lättare att se var digitalisering och AI kan skapa värde.
– Det viktigaste är inte att göra allt på en gång. Det viktigaste är att börja någonstans.

Industrins utveckling är en samhällsfråga
I ett förändrat omvärldsläge blir industrins betydelse allt tydligare. Tillväxt och lönsamhet är fortsatt fundamentala delar för att bygga en stark industri och nu även försörjningsförmåga, beredskap och samhällets långsiktiga motståndskraft.
– En väl fungerande industri är grunden för ett väl fungerande samhälle, säger Leif. Även om kris- och beredskapsfrågor har stort fokus nu har han många skäl att vara hoppfull. Kompetensen, innovationskraften och viljan att utvecklas finns redan i Skaraborg.
– Frågan är inte om förändring kommer att ske. Frågan är hur väl rustade vi är när den gör det.
Hur kan IDC stötta företagen?
Vart ska vi börja? Det är kanske den vanligaste situationen som IDC möter ute bland industriföretagen i Skaraborg. De vet att det finns utvecklingsmöjligheter. Men vilken fråga är den viktigast att behandla? – Ja det är just den som är den första att ta hand om. När vardagen är fylld av aktiviteter kopplat till den dagliga verksamheten , leveranser, kunder och operativa frågor är det inte alltid enkelt att prioritera. Därför börjar utveckling sällan med en färdig lösning. Den börjar med att förstå nuläget.
En vanlig missuppfattning är att företag behöver ha ett tydligt projekt eller en färdig behovsbild innan de kontaktar IDC. Ofta börjar det med ett samtal som leder till dialog, kartläggning och behovsanalysen som effektfullt hjälper företagen att identifiera vilka utmaningar som är viktigast att arbeta med och vilka insatser som kan ge störst effekt på såväl kort som långsikt. Ibland handlar det om att utveckla produktionen, Ibland om kompetensutveckling, energi, digitalisering eller affärsutveckling. Idag handlar det också om beredskap och försvar.
– Det viktiga är inte att ha alla svar från början. Det viktiga är att komma igång, understryker Leif.
Ingen kommer att lyckas ensam
En av de tydligaste slutsatserna från Leifs omvärldsspaning är att samverkan blir allt viktigare. Kompetens behöver delas, erfarenheter behöver spridas, nya samarbeten behöver skapas.
– Vi konkurrerar inte med varandra här i Skaraborg. På lång sikt konkurrerar vi med resten av världen. Därför behöver vi bli bättre på att utvecklas tillsammans.
Vill du ha stöd?
Du behöver inte ha en tydligt formulerad utmaning eller behov för att kontakta IDC.
Ett första samtal kan vara början på att förstå vilka möjligheter som finns för just ditt företag.
Vi hjälper dig att kartlägga nuläget, identifiera utvecklingsområden och hitta rätt väg för just ditt företag.
Kontakta IDC






