RISE

Projekt

Webbinar: 3D-printning för bygg och inredning

Digitalt via Teams

22 maj 2025 Tid 08:30-10:00

Anmäl här
RISE
Webbinar: 3D-printning för bygg och inredning
Digitalt via Teams
22 maj 2025 Tid 08:30-10:00

Låt dig inspireras av verkliga projekt och möjligheter! Välkommen till ett inspirerande webbinar där byggföretaget FO Peterson och produktions- och eventbyrån Brandworks delar med sig av sina erfarenheter och insikter kring 3D-printning.

Praktiskt information:

22 maj 2025, kl 08:30-10:00
Digitalt via Teams
21 maj 2025
Kostnadsfritt 

Program

  • Kort introduktion om 3D-printning och vad projektet 3D-Action 2.0 erbjuder
  • Så har byggföretaget FO Peterson använt skräddarsydda 3D-printade betonggjutformar vid byggnadsrenovering
    – Susanna Åkerberg, FO Petterson.
  • Så bygger produktions- och eventbyrån Brandworks event- och inredningskoncept med 3D-printing. Tekniken hjälper dem att genomföra produktioner som är formmässigt unika, hållbara och cirkulära
    –  My Lythell och Wilhelm Broman, Brandworks.

Anmälan

3D-Actions seminarieserie finns till för att inspirera och hjälpa dig som önskar starta eller bredda din användning av additiv tillverkning, 3D-printning. Under detta frukostwebbinar fokuserar vi på 3D-printning för bygg- och inredningsbranschen. Du kommer att få lyssna till två företag som delar med sig av sina erfarenheter.

Finansiering

Projektet medfinansieras av Europeiska unionen, Västra Götalandsregionen (VGR) och RISE via Applikationscenter för additiv tillverkning.

Har du frågor?
Kontakta Christian

Industriutvecklare innovation | Cirkularitet

0761-30 43 69

Christian Bergman

Industriutvecklare innovation | Cirkularitet

Kontaktuppgifter

  • 0761-30 43 69

Dela via

Våra finansiärer
  • Europeiska unionen
  • Västra Götalandsregionen
  • Skaraborgs Kommunalförbund
  • Skövde Kommun
  • Vinnova